Arvamus

Päeva küsimused – millisel mehel on munad ja miks pole pintsak okei?

Ühe intrigeeriva pealkirjaga postituse jagamine hakkas eile silma. Klõpsasin ka lahti ja lugesin läbi. Siit: SEPP, KUS SU MUNAD ON?

Ma täitsa tõsiselt ei tea(dnud), kes on Jesper Parve. My bad ohvkoors – löön häbiga silmad maha, sest ma kujutan ette, et kogu ülejäänud maailm teab.

Kirjatükk oli saanud siin-seal kiitvaid kommentaare. Nojah, ausad väljaütlemised ja kohati ka tõesed, aga… üks väike jonnipunn minus hakkas lugedes üha enam pead vangutama. Esialgu veidi pelgasin seda postitusse valada – ilmselt on tegu suure arvamusliidriga, kelle väljaöeldu alati aamen ja edasikaebamisele ei kuulu. Ja siis üks suht tundmata BööDi kukub äkki siin lõõritama. Siis aga hakkasid silma jääma ka sellised kommentaarid, milles väljendatu väga minu tekkinud mõtete moodi oli… ja seega lõõritan ikka ja takka.

Kas pole mitte ennatlik järeldada, et pintsakut kandval, kallimaid asju ostval ja jootraha jätval meesinimesel pole juba mõnda oma taastatud talu “hinge peal”? Traktorid ära remonditud? Või muudmoodi maailm parandatud? Või et ta kohe kindlasti väärastunud väärtushinnangutega on? Häda selles, et ta tuli naisterahvaga? Või et noorema naisterahvaga? Või on nüüd okei naeruvääristada jootraha jätmist?

Vahet pole. Pintsak sai kasti paigutatud ja talle mõtted ka pähe sisestatud – tsiteerin “mina olen pintsak ja sina oled tunked, järelikult oled jobu”. Viriseb kah veel (see eeldus ja jutt tuli lõpuosast välja). Selles konkreetses situatsioonis mitte, aga üleüldiselt kindlasti. Korras värk. De facto ülbe ja mõtetu siidikäpp. Punkt.

Autor on hädas, et vot niimoodi ei hoitagi üksteist. Õige see on ja right back to you – pintsak oli ka ju omakorda ette ära liigitatud nende hulka, kel ilmselgelt asjad oma pea sees korras pole ja mida kompenseerib asjade ostmisega ja kõik see muu jutt.

Mõtekatele, aga tunkedes mehele (kelle hulka ka loo autor tundub end mõtestavat) on ka õpetussõnad kenasti olemas – kasvata endale munad! Samasugused nagu pintsakus mehel juba olemas on? Või pintsaklipslasel pole neid mitte mingil juhul kindlasti üleüldse? A tunkedes mehel ka ju nagu pole? Mittemingisugusel mehel siis pole? Või on ainult sellel, kes olenemata autfitist käib ringi ja praalib enda “õigete” saavutuste ja väärtushinnangute olemasoluga? Sest otsaette tal neid ju kirjutatud pole ja ilma seletamata liigitab “tunke” teda hoobilt end peremeheks pidavate ja ainult omas mullis istuvate kasti ja kirjutab temast blogis. Sest kaldun paratamatult arvama, et juhul, kui pintsak oleks tollele naisele rääkinud, et ta ongi sepp ja tal parasjagu oma viienda talu taastamine käsil ning tunke oleks seda juhuslikult pealt kuulnud, oleks ka pintsak andestatud ja blogipostitus ära jäänud.

Ja siis veel, et ole enda üle uhke! Aga ehk siis juba isegi nii uhke, et paneb järgmine kord ise ka restorani minnes pintsaku selga, nagu viisakas riietus tegelikult restorani puhul ka hea tava kohaselt kombeks on. Sest siis langeb ehk ära tung ennast ebakindlalt tunda, ennatlikke järeldusi teha, kedagi nende alusel kuhugi liigitada ja selle põhjal naeruvääristada.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.